Logo Petra

Parazit a ho…

Sdílejte článek

Paraziti, červíci a ho... jsou témata, která nejspíš budete někdy řešit. A proč o nich nenapsat hned v úvodu. Věřte mi, že se budou hodit :)

Začátkem září jsme si pořídili kočku. Tedy dvě kočky. Jenže Fousková po pár dnech odešla a už se nevrátila. Plachá Cilinka osiřela. Jak už to bývá, všechno špatné, je k něčemu dobré. Cili k nám během pár dnů přilnula, nechala se pohladit a radostně začala navštěvovat i vnitřní prostory našeho domu. Oblíbila si mé křeslo po babičce a spokojeně v něm podřimovala.

Moje počáteční radost se čím dál častěji střídala s nelibostí, když Cilinka drze skákala na stůl a kuchyňskou linku a u snídaně dětem pila kakao. Při představě, že si třeba před chvílí čistila zadek….Ač jsem děvucha naturalna, nemusím mít všechno. Co naplat moje milá… Ne že bych návštěvy rázem utnula, ale domů jsem ji začala pouštět až po našem jídle. Nicméně ranní „zpoždění“ si Cili vyložila po svém a rozhodla se, že to jen tak nenechá.

 

Jednou večer jsem si to nakráčela do ložnice a do nosu mě praštila divná „vůně“.  Prohledala jsem každý kout, mrkla pod postel a nic. Hmmm no třeba to není kočičinec. V ložnici toho času odpočívala rohová vana, ještě obalená kartonem. Bylo to jediné místo, kde nezavázela, než dokončíme druhou koupelnu. Třeba smrdí jen ten karton, možná ho něco počůralo ještě ve skladu. Hohoho! No jasně…

V noci mě vzbudil rozčilený hlas mého muže, že nemůže spát, protože tu něco strašně smrdí! Znovu jsme prohledali celou ložnici. Se zatajeným dechem jsem zvedla polštáře a doufala, že na mě nevykoukne překvapení. Nic. „To není možné! Někde tu to hovno je!“ zařval můj muž a já jen prohodila, že pod postelí leží kapesník, ať se podívá i tam.

A co myslíte? No bylo TAM! Ač Cilinku zbožňuju, v ten moment jsem pro ni neměla jiné slovo, než TA BESTIE!… Fakt se nám vykadila pod postel a hovíno přikryla kapesníkem! Musela jsem uznat, že výkon docela slušný.

Když na vás zamává červík...

Jednomu by se zdálo, že je to konec. Ale ne. Představte si, že nám ložnici další den vylepšila ještě dvakrát! To druhé hovínko jsem jí ale odpustila, protože díky němu víme, že má tasemnice. A bude se odčervovat…

Tahle krasavice se líně válela na hromádce. Fotku hovínka nemám (v tu chvíli jsem fakt netušila, že o něm napíšu článek), snad se spokojíte s touto. Pro naši potřebu stačí.

Tak a co s tím? Tasemnicí se častěji nakazí kočka, která tráví čas venku a loví myši nebo ji navštíví blechy. Drobní hlodavci a blechy jsou jejím mezihostitelem. Cilinka je poměrně zdatná lovkyně. Pořídili jsme si ji kvůli hrabošům.

Prosím, pokud jste útlocitní a pouštění kočky ven považujete za zločin, nepranýřujte mě. Kočka je šelma, ať se nám to líbí nebo ne. Její přirozená potřeba je lov. Neuspokojení těchto potřeb vede k psychickým a dalším problémům. Kočka na vesnici pořád zůstává i užitkovým zvířetem, ať se to někomu líbí nebo ne a myši jsou výborným zdrojem taurinu. Howgh.

Co je taurin?

Taurin je sloučenina a patří do skupiny biogenních aminokyselin. Nedostatečný přísun taurinu je spojený s rizikem degenerace střední části sítnice, což defacto znamená riziko slepoty. Kočka může onemocnět dilatační kardiomyopatií, mohou se objevit problémy se sluchem, ztučnění jater, poruchy reprodukce a růstu plodu a koťat.  Nedostatek taurinu může vést i k abnormálnímu vývoji svalů a nervového systému.

Taurin je v granulích i konzervách, ale ruku na srdce. Přirozená strava je přirozená strava.

Tak jdeme mrknout na červíky.

Proč odčervovat?

No proč asi? Aby zvíře nemělo červy a nenakazilo nás. To sice ano, ale s nákazou člověka to není tak horké. Paraziti s námi nebo vedle nás žijí od nepaměti. Jsou pádným důvodem, aby nás imunitní systém fungoval, jak má. Má totiž skutečného nepřítele a nevymýšlí pak kraviny typu různých autoimunitních nemocí. Jsem  toho názoru, že bezhlavé odčervování nás i zvířat je jedním z důvodů tiché epidemie autoimunitních nemocí.

Jako lepší varianta se mi jeví znechutit jim hostitele. Co to znamená? Od nepaměti zvířata žerou bylinky, různé druhy kapradí a rašelinu – i má milovaná fenka huskyho ji pravidelně v lese žrala.

Známými „odčervovači“ jsou ořešák, česnek – POZOR je toxický pro kočky, jilm, kopr, kopřiva, fenykl, skořice, tymián, máta atd. Jejich extrakty (ty by měly být neškodné) se používají v bylinkových směsích na odčervení mazlíčků – VERM-X nebo NATURKRAFT od Reica.

Bylinkové směsi je ideální začít podávat při úplňku a pokračovat až do novu. Většina parazitů si sbalí kufry a pomaže co nejrychleji pryč.

Vyšetření trusu

U veterináře se nejspíš dozvíte, že byste měli odčervovat každé 3 měsíce. Ideálně tabletou. Jenže chcete zatěžovat játra svého mazlíčka další náloží chemie? A třeba i zbytečně?

Než dáte tabletu, je určitě lepší sbírat 3 dny hovínka a tuhle směsku nechat vyšetřit na přítomnost parazitů a jejich vajíček. Díky vyšetření se dá určit, která účinná látka bude působit zrovna na parazita, který navštívil vašeho mazlíčka.

Larva migrans

Název vzletný, ale mít doma ve svém těle ji nechcete. Problém, hlavně u škrkavek, je ten, že ne vždy zachytíte parazita ve střevech. Larvičky se po vylíhnutí dostanou krevním oběhem do celého těla. Většina se zapouzdří a „spí“. Sem tam se probudí a vydají se na výlet. Ty, co doputují do střeva, se v něm zabydlí a užívají si spokojeného života. 

Problém je, když se larvy dostanou do důležitých orgánů – oko, mozek apod. V oku mohou způsobit až oslepnutí. Ale nebojte, ne každé setkání se škrkavkou znamená zamoření těla larvami. 

Důležitá je hygiena. A ne jen známé umytí rukou před jídlem, ale i jídla samotného. Nakazit se můžete i z neumyté zeleniny. To jen, aby se všechna vina neházela na domácí mazlíčky 🙂

Co s tím? No jednoduše se o sebe starat. Jíst odlehčenou stravu, používat sezónní čistící bylinky. Na jaře se nacpěte medvědím česnekem, až vám poleze ušima a na podzim sáhněte po ořešáku. Ořešák můžete použít i u zvířat. Parazitům nevoní ani hřebíček, anýz, fenykl, takže směle do nich. Můžete použít i tinktury. U zvířat opatrně a zjistěte si, jestli vámi vybraná bylinka není kontraindikovaná pro zvířata.

Křemelina – další výborný prostředek. Křemelinu můžete používat pro sebe i mazlíčka. Křemelina = křemík = Silicea. Silicea pomáhá vypuzovat vše cizí z těla, což paraziti jsou 🙂 Můžete ji použít jako tkáňovou sůl č.11 nebo v homeopatické podobě. U Silicey ale pozor, pokud máte nějaké implantáty. Mohla by uvolnit a vypudit i je. O solích se můžete více dozvědět TADY>>

Homeo koule by nebyly?

Jasně, že byly 🙂

Cina

Při začervení se běžně zvířatům i lidem doporučuje homeopatikum CINA. Je to fakt Cina a ne China.

Cina je hodně citlivá a to jak na mentální, tak fyzické úrovni. Něco chce a neví, co. Kočka nebo pes budou dotěrní a pořád mňoukat, kňučet, až štěkat. Zhoršuje se dotykem a to dokonce „dotykem očima“. Vadí jí, když se na ni díváš nebo když ona vidí cizí lidi. Hlava, zadní část krku, ramena a přední packy jsou citlivé na dotek a projevuje se až bolestí. 

Člověk nebo zvíře se leká a vyruší ho cokoli. Horší bývá po jídle a to i po malém množství. Mívá křeče žaludku a hlavu obrací dozadu. Ve spánku sebou neustále šije, trhá a má záškuby. 

Tělo má nakyslý pach, ten se line i z tlamičky. 

Při masivním začervení se objevují křeče, zpěněné sliny, nafouknuté břicho. Má neustále hlad. Nažere se a už šmejdí, kde by se co dalo sežrat. 

Může zvracet. Po zvracení by člověk čekal, že bude mít žaludek na vodě a na jídlo nebude mít ani pomyšlení. Ne tak Cina. Vyzvrací se a prázdný žaludek potřebuje hned zaplnit.

Průjem, stolice mívá bělavou barvu a není jí moc.

Sulphur

Sulphur je prototypem vandráka, věčně špinavého, opelichaného tvora. Mívá často problémy s kůží, trpí na alergie a zarudnutí kůže.

Na úrovni sliznic trpí často ranním průjmem. Konečník a další tělní otvory má zarudlé, svědící, dře si zadek o zem. 

Má sklon k napadení parazity – kožní svrab a další breberky, škrkavky, tasemnice….

Zhoršuje se teplem, v teplé místnosti se např. začne drbat. Koupání je pro něho noční můra a zhoršuje ekzémy i celkový stav. Nehybnost také není jeho šálek kávy. Potřebuje se pořád nějak hýbat, nejvíc je to vidět u vyhublých zvířat. Korpulentní tvorové nemají s odpočinkem a válením takový problém.

Zlepšuje se suchem, vylučováním – po vymočení, vykadění přichází úleva.

Touží po čerstvém vzduchu a má raději menší porce jídla.

Sulphur – síra působí hluboko a má silný čistící účinek. Bývá u něho počáteční zhoršení, kterého se nemusíš bát.

Spigelia

Spigelia je prototypem oslabeného revmatika, kterého podobně jako Cinu bolí, štípe a pálí oblast hlavy, krku a ramen. Zvíře bolest těžko popíše, ale člověk by řekl, že to cítí jako by ho bodalo tisíc horkých jehel. Bolesti krku a ramen jsou lepší v teple, bolesti očí v chladu.

Zhoršuje se světlem, jídlem a pohybem – i pasivní pohyb činí utrpení.

Spigelia má problémy s očima, bolavé oční bulvy. Nedokáže pohnout očima – tak ji to bolí a raději otočí celou hlavu. 

Nux vomica

Nux vomica pomáhá s chutí k jídlu, působí jako stimulant a řeší zažívací potíže.

Pomáhá při zvracení, otravách ze špatného krmení, při průjmech střídaných se zácpou – objevuje se i při začervení. Zmírňuje akutní koliky a křeče. 

Nux vomica je inteligentní, věčně podrážděná, hyperaktivní, má ohnivý temperament. Snadno se urazí a nestydí se kousnout a zaútočit.

Je dobrou volbou pro nervózní psy a kočky, kteří jsou vynervovaní při cestování autem, řítí se ze strany na stranu nebo štěkají po celou dobu, kdy auto jede.

Zlepšuje se odpočinkem, ve vlhkém a mokrém počasí, silným tlakem, ve tmě, nalačno a večer.

Možná už máte zkušenosti s homeopatií a možná taky ne. V druhém případě si stáhněte Manuál pro začátečníky

Mohlo by vás zajímat

pes zraněný a lékař obvazuje ránu
Oblíbené

Triky s Arnikou

Kdo mě už znáte, víte, že homeopatika nedoporučuji dávat paušálně. Ale….tak jako existují výjimky v každém oboru, mám výjimku i tady. Je jí ARNICA MONTANA. Bez ní se nehnu na žádnou dovolenou nebo výlet.

pes se škrábe alergie
Mazlíčci

Drbe se a drbe….

Svědivost Vašeho psa je jako prokletí. Pokud máte psa alergika, znáte neustálé drbání a vyhryzávání až do krve. Hafan se nevyspí, je nervózní a podrážděný a hlavně vyčerpaný. Dali byste cokoli, jen aby byl zase zdravý.

#ve skvělé společnosti

@petrak
error: Content is protected !!