Logo Petra

Drbe se a drbe….

Sdílejte článek

Svědivost Vašeho psa je jako prokletí. Pokud máte psa alergika, znáte neustálé drbání a vyhryzávání až do krve. Hafan se nevyspí, je nervózní a podrážděný a hlavně vyčerpaný. Dali byste cokoli, jen aby byl zase zdravý.

Je přirozené, že sáhnete po jednoduchém řešení. Na trhu je spousta léků. Tableta nebo injekce a je klid. Někdy na pár dnů, někdy na měsíc. Po měsících nevyspání a vyzkoušení všeho, co Vám nabídl veterinář nebo pan Google, to zní jako rajská hudba. 

Začnu konvenční léčbou hodně populárním lékem na svědivost (pruritus) – APOQUELEM.

Co je Apoquel zač

Apoquel pochází z dílny Zoetis, bývalé divize Pfizeru. Pyšní se tím, že efekt nastupuje už 4 hodiny po podání léku. Wau, kdo by odolal, kdyby se jeho psovi ulevilo jako mávnutím kouzelného proutku. Jenže tento zázrak může být vykoupen nežádoucími účinky léku.

Apoquel se nesmí podávat psům do 1 roku a psům s hmotností méně než 3 kg. Neměl by se používat u březích a kojících fen a chovných zvířat obecně.

Ovlivňuje imunitní systém a tlumí jeho reakce. Zvyšuje tak náchylnost k infekcím a exacerbaci neoplázií. Co to je exacerbace neoplázií? Exacerbace znamená vytvoření nebo znovuvzplanutí a neoplázie je novotvar – změněná tkáň, nádor. Je tu tedy nemalé riziko vzniku nádorů a rakoviny.

Pokud máte pejska s vyléčeným nádorovým onemocněním nebo se sníženou imunitou, určitě bych byla u Apoquelu hodně opatrná a raději se mu vyhnula.

Jak funguje?

Svědivost a alergická reakce je téměř na první příčce důvodů, proč navštívíte svého veterináře. Nepočítám preventivní prohlídky a očkování. Co je vlastně alergie? Je to přehnaná reakce imunitního systému, kdy je vyveden z rovnováhy.

Apoquel funguje jako imunitní modulátor. Zní to podezřele vlídně? Ano. Lék ovlivňuje několik chemických reakcí v těle. Tento lék se tedy snaží zastavit část zánětlivé chemické kaskády zásahem do určitých enzymů nazývaných kinázy, což některým cytokinům brání v tom, aby dělaly svou práci. 

Cytokiny přicházejí na místo infekce nebo vstupu alergenu a tam vyvolávají zánětlivou reakci. Zánět není ve své podstatě nepřítel, ale je to válečné pole našeho organismu. 

Apoquel zapracuje na tom, že k zánětlivé reakci nedojde. Jenže má to své ale…. Příčina stále trvá.

Apoquel neléčí svědivost a alergie do hloubky, příčinu nevyřeší. Je v podstatě paliativním lékem. Vyřeší pouze obtěžující symptom. Celkový stav se nezlepší a jakmile lék vysadíte, příznaky se zase vrátí. Čím déle budete nemoc maskovat na povrchu, tím hůř pak půjde vyléčit. V tichosti se totiž vyvíjí a bublá jako sopka pod povrchem země.

Je bezpečné dlouhodobé užívání?

I Apoquel má nešvar mnoha dlouhodobě užívaných léků. Po nějaké době už nepůsobí tak, jako na začátku a má bohužel nežádoucí účinky.

Nejen u nás, ale i v zahraničí jsou někteří majitelé psů rozladění tím, že je jejich mazlíček apatický, nežere, v tlamě se mu tvoří papilomy. Objevuje se zvýšené krvácení, snížení krevních destiček. Když sáhnete po příbalovém letáku SUKLu, zjistíte, že po 16. dni užívání byly hlášeny tyto nežádoucí reakce:

  • pyodermie a nespecifické dermální boule byly pozorovány velmi často
  • zánět uší, kvasinkové infekce kůže
  • zvracení, průjem
  • histiocytom
  • zánět močového měchýře
  • pododermatitida, lipom
  • polydipsie
  • lymfadenopatie
  • nevolnost, zvýšení chuti k jídlu a agrese

Ano, spousta léků má nežádoucí účinky, které jsou někdy vyváženy přínosem. U Apoquelu je to docela vysoká daň. Apoquel navíc neřeší příčinu. Utlumí imunitní systém a dá zelenou všem vadným buňkám (i defektním rakovinovým), aby se dál množily. Nechá projít viry a bakterie, umožní množení kvasinek….

Tohle asi nechcete. Jde to i jinak. 

Jde to i jinak

Alergie a svědění je hluboký autoimunitní problém, ale dá se zlepšit, často vyřešit úplně. Cesta je to delší a je potřeba hodně trpělivosti. Stojí ale zato! Odměnou Vám bude spokojený pes bez podlomeného zdraví díky léku/neléku.

Ke zvládnutí alergie bude potřeba zvolit celostní přístup. Mazlíčka proklepneme od hlavy až k patě.

Blechy. Fakt nemá ani jednu? A vezmete na ně chemickou zbraň nebo šetrnou alternativu? Alergii může způsobit i spot-on nebo obojek. Nezapomeňte, že jsou to chemické látky.

Netoxická domácnost. Když máte doma alergika, je potřeba se zamyslet i nad tím, čím perete prádlo, myjete podlahu atd. Může být alergický na složku kosmetiky, prostě cokoli.

Strava. Čím a jak krmíte? Dostává Váš parťák přirozenou stravu nebo průmyslové granule a konzervy plné obilí a kafilerních odpadů?

S tímto souvisí i zdravé/nemocné střevo. Víte, že zdravý imunitní systém závisí na zdraví a kondici střevního mikrobiomu a na zdravé sliznici střeva? A to nejen u Vašeho psa, ale i u Vás.

Homeopatie a tkáňové soli. Působí jemně a hluboko. Tkáňové soli doplní chybějící minerální látky, aniž by se ukládaly tam, kde nejsou potřeba.

No a v neposlední řadě je potřeba mrknout i na majitele. Zvířata nám často zrcadlí naše potíže. 

Nechcete být na tuto detektivní práci sami? Pojďme na ni spolu. V březnu 2022 začíná online kurz Alergie a zdravé střevo, kde se budu věnovat Vašemu mazlíčkovi i Vám. Přihlásit se můžete už teď za zvýhodněnou předprodejní cenu.

Mohlo by vás zajímat

kočka spí na křesle
Oblíbené

Parazit a ho…

Paraziti, červíci a ho… jsou témata, která nejspíš budete někdy řešit. A proč o nich nenapsat hned v úvodu. Věřte mi, že se budou hodit 🙂

pes zraněný a lékař obvazuje ránu
Oblíbené

Triky s Arnikou

Kdo mě už znáte, víte, že homeopatika nedoporučuji dávat paušálně. Ale….tak jako existují výjimky v každém oboru, mám výjimku i tady. Je jí ARNICA MONTANA. Bez ní se nehnu na žádnou dovolenou nebo výlet.

#ve skvělé společnosti

@petrak
error: Content is protected !!